Bodossaki Lectures on Demand

Παπαθανασίου Γιάννης

τ. Υπουργός Οικονομικών

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

Γεννήθηκε το 1954 στην Αθήνα και μεγάλωσε στο Χαλάνδρι. Κατάγεται από το Βλαχόραφτι Γορτυνίας, του Νομού Αρκαδίας. Έγγαμος με την Ιλεάνα Ηλιοπούλου. Έχει δύο κόρες.
 
Είναι Ηλεκτρολόγος- Μηχανολόγος, απόφοιτος του Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου. Μέχρι το 2002 εργάστηκε ως Έμπορος ειδών Τεχνολογικού Εξοπλισμού Κτιρίων.
 
Κοινοβουλευτική δραστηριότητα:
 
Εξελέγη Βουλευτής Β' Αθηνών με τη Νέα Δημοκρατία, στις εκλογές της 6ης Μαίου του 2012.
Εξελέγη Βουλευτής Β' Αθηνών με τη Νέα Δημοκρατία, στις εκλογές του 2009.
Από 8/1/2009 - 5/10/2009 διετέλεσε Υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών.
Από 19/9/2007 μέχρι 7/1/2009, διετέλεσε Υφυπουργός Οικονομίας και Οικονομικών, με αρμοδιότητα σε θέματα επενδύσεων και ανάπτυξης.
Από 13/3/2004 μέχρι 16/9/2007 διετέλεσε Υφυπουργός Ανάπτυξης, με αρμοδιότητα σε θέματα εμπορίου και καταναλωτή. Από το 2005 ανέλαβε αρμοδιότητα και σε θέματα Έρευνας και Τεχνολογίας.
Εξελέγη βουλευτής Β’ Αθηνών με τη Νέα Δημοκρατία στις εκλογές του 2004 και του 2007.
Εξελέγη Βουλευτής Επικρατείας με τη ΝΔ στις εκλογές του 2000.
 
Πολιτική και κοινωνική δραστηριότητα:
 
Από το Μάιο του 2000 έως τον Ιούλιο του 2001, ήταν υπεύθυνος του Τομέα Ναυτιλίας και Τουρισμού της Νέας Δημοκρατίας.
Από το 1993 έως το Μάρτιο του 2000, διετέλεσε Πρόεδρος του Εμπορικού & Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Αθηνών (ΕΒΕΑ).
Την περίοδο 1988 - 1993 διετέλεσε Γενικός Γραμματέας του Εμπορικού & Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Αθηνών (ΕΒΕΑ).
Το 1993 διετέλεσε Αντιπρόεδρος του Δ.Σ. στη Δημόσια Επιχείρηση Αερίου (ΔΕΠΑ).
Την περίοδο 1991 -1992 ήταν σύμβουλος του Υπουργού Βιομηχανίας, σε θέματα ενέργειας.
 
Επαγγελματική δραστηριότητα:
 
Μέχρι την 31-12-2002 διετέλεσε Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρείας «Ι. Δ. Παπαθανασίου ΑΕ», Εμπορία Τεχνολογικού Εξοπλισμού Κτιρίων.

ΟΜΙΛΙΕΣ