![Η Λακωνία, η Σπάρτη ένας διαρκής μύθος. Γνωριμία με το διαχρονικό Αρχιτεκτονικό της αποτύπωμα Η Λακωνία, η Σπάρτη ένας διαρκής μύθος. Γνωριμία με το διαχρονικό Αρχιτεκτονικό της αποτύπωμα](/media/142101/blod5593-giaksoglou-event-1.jpg?anchor=center&mode=crop&width=460&height=250&anchor=top&rnd=131999927670000000)
Απρ 05, 2019
Η Λακωνία, η Σπάρτη ένας διαρκής μύθος. Γνωριμία με το διαχρονικό Αρχιτεκτονικό της αποτύπωμα
Γλώσσα: Ελληνική
Αρχιτέκτων Μηχανικός ΕΜΠ
ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ
Ο Γιώργος Γιαξόγλου γεννήθηκε το 1948 στην Σπάρτη. Το 1971 απεφοίτησε από την Α.Σ. Αρχιτεκτόνων του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου. Την περίοδο 1973 – 1975 εργάσθηκε στο Γραφείο του Ακαδημαϊκού Παύλου Μυλωνά και στο Γραφείο «Θύμιος Παπαγιάννης & Συνεργάτες». Το 1975 εγκαταστάθηκε στην Σπάρτη όπου μέχρι και τον Φεβρουάριο του 2015 διατηρούσε Γραφείο Αρχιτεκτονικών & Πολεοδομικών Μελετών. Ήταν κάτοχος πτυχίου Μελετητή Δημοσίων Έργων Γ’ τάξης στις κατηγορίες των Αρχιτεκτονικών & Πολεοδομικών Μελετών. Έχει ασχοληθεί με αρχιτεκτονικές μελέτες ιδιωτικών & δημόσιων κτιρίων, Πολεοδομικές μελέτες και τα τελευταία χρόνια η κύρια ενασχόλησή του ήταν η επισκευή & ανάδειξη παραδοσιακών κτιρίων.
Είναι διαχειριστής του blog: spartaarchitecture.blogspot.com.
Από την 1η Φεβρουαρίου 2015 είναι πλέον ομότιμο μέλος του ΤΕΕ. Σήμερα είναι μέλος του Δ.Σ. του Νομικού Προσώπου Πολιτισμού & Περιβάλλοντος του Δήμου Σπάρτης.
Απρ 05, 2019
Γλώσσα: Ελληνική